شورای عالی انقلاب فرهنگی: اعطای میزبانی داده ملی به دیگران عمل حرامی است

«سعیدرضا عاملی» عضوشورای عالی انقلاب فرهنگی در پنجمین نشست فضای مجازی پاک از چالش‌‌های مدیریت این شبکه گفت و تاکید کرد که ایران باید به یک قدرت سایبری در جهان تبدیل شود. او ضمن ابراز تاسف نسبت به این موضوع که داده‌های ملی کشور درست صیانت نمی‌شود، اعلام کرد که اگر میزبانی این داده‌ها را به کشور دیگری اعطا کنیم کار حرامی انجام داده‌ایم.

عاملی با طرح سوال اینکه چگونه باید فضای مجازی را مدیریت کرد، آن را یک چالش سخت خواند چرا که به گفته او مدیریت فضایی که پیشران آن دیگران بودند امری چالشی محوسب می‌شود. عاملی باور دارد که باید با خلاقیت‌های جدید این فضا را مدیریت کرد:

«نهایت تلاش ما در تکنولوژی ساخت یک نمونه مشابه داخلی از تلگرام است.این موضوع درست نیست و ما نتوانستیم و توحید و موارد اسلامی را در فناوری پیاده سازی کنیم.»

میزبانی داده ملی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شبکه ملی اطلاعات را یک بستر برای ایجاد مسئولیت داده‌های ملی کشور دانست و اعلام کرد که  اگر میزبانی داده ملی به دیگران بدهیم کار حرامی انجام داده‌ایم.

عاملی با با اشاره به خاص بودن مردم و رفتار ایرانیان، جامعه ایرانی را یک جامعه با علایق و سلایق و کردار پیچیده خواند که باید فناوری را برای آنها تسهیل کرد: «اینکه فکر کنیم با فناوری هم مانند دستگاه فکس و یا ویدئو که در زمان عرضه اولیه با مخالفت‌های بسیاری روبرو بودند، برخورد می‌شود یک تصور اشتباه و غلط است؛ الان در مرحله‌ای هستیم که نمی‌توان فضای مجازی را نادیده گرفت.»

عاملی باور دارد که فضای مجازی قدرتمند از فضای حقیقی شده و همه عرصه‌های زندگی ما را فرا گرفته است. به گفته او فناوری صرفا یک ابزار فیزیکی نیست و باید در برابر آن صیانت پیدا کرد که این صیانت از طریق سه راه دست یافتنی است:

  • تبدیل شدن به یک قدرت سایبری در جهان.
  • قانونگذاری دقیق و کامل در فضای مجازی
  • توانمندسازی و بومی سازی فناوری

عضو شورای عالی فضای مجازی در ادامه با قیاس تربیت و کنترل یک کودک و کنترل اینترنت گفت: «نمی‌توان فقط با کنترل پیش رفت، همانطور که فرزند را نمی‌توان فقط با کنترل هدایت کرد و باید توانایی دانش را در دل این کودک بیشتر کرد تا به رشد و تعالی برسد و  فرد خودش، خودش را کنترل کند. در برابر اینترنت و فضای مجازی هم باید همین رویه را پیش گرفت.»

میزبانی داده های ملی

عاملی ضمن تاکید به این مساله که فیلترینگ باید وجود داشته باشد و برای کنترل اینترنت ضروری است؛ تاکید کرد که باید فیلترینگ به صورت قدرتمند انجام شود و بعد از آن هم به این قانون احترام گذاشته شود چرا که قانون محترم و مقدس است:

«من به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی از زمانی که تلگرام فیلتر شد، حتی مدل بومی آن یعنی هاتگرام هم استفاده نکردم. یا نباید فیلتر کرد و یا اگر فیلتر کردیم نباید بگذاریم همه مسئولان از آن استفاده کنند.»

به گفته این مقام مسئول، هفتاد درصد آمریکایی‌ها معتقدند که باید در اینترنت سانسور ایجاد شود و این موضوع یک خواسته جهانی است: «اینترنت حتما نیاز به سانسور دارد و نمی‌توان آن را کاملا باز گذاشت تا مفاسد در دست مردم بیفتد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 17 =